Program►

online programme

download programme in .pdf

 
Sunday, 15 September 2019
16:00 - 19:00 Registration
19:00 - 22:00 Welcome reception

 

Monday, 16 September 2019
8:00 - 8:45 Registration
8:45 - 9:00 Opening ceremony
9:00 -9:45 Plenary 1, Irina Larina, Molecular Physiology and Biophysics, Baylor College of Medicine, Houston, Texas, USA
9:45 -10:30 Plenary 2, Vasilis Dimitriou, Institute of Plasma Physics & Lasers - IPPL, Hellenic Mediterranean University, Greece
10:30 - 11:00 Coffee break
  Congress hall   Presentation Hall   Praha Hall
11:00-12:30 Laser-Matter Interaction
Chair: N.Bulgakova
11:00-12:35 Laser Systems and Materials
Chairs: V.Petrov and C.Romero
11:00-12:35 Biophotonics
Chair:
H. Schneckenburger
11:00 - 11:20 LMI-I-1,
A. De Giacomo
11:00 - 11:20 LS-I-1, X. Mateos 11:00 - 11:25 B-I-1 (Keynote),
A. Vitkin
11:20 - 11:40 LMI-I-2, G. Duchateau 11:20 - 11:40 LS-I-2, Z. Heiner 11:25 - 11:45 B-I-2, K. Larin
11:40 - 12:00 LMI-I-3 D. Grojo 11:40 - 12:00 LS-I-3, A. Godard 11:45 - 12:05 B-I-3, L. Marcu
12:00 - 12:20 LMI-O-2, J. Winter 12:00 - 12:20 LS-I-4, L. Maidment 12:05 - 12:20 B-O-1, E. Sergeeva
12:20 - 12:35   12:20 - 12:35 LS-O-1, F. Potemkin 12:20 - 12:35 B-O-2, M. Sirotin
12:35 - 14:00 Lunch
14:00 - 16:00 Laser-Matter Interaction
Chairs: A. Vogel and D. Grojo
14:00 - 16:00 Laser Systems and Materials
Chairs: B.Denker, C. Saraceno
14:00 - 15:50 Biophotonics
Chairs: A. Vitkin and M. Kirillin,
14:00 - 14:20 LMI-I-4, M. Uemoto 14:00 - 14:20 LS-I-5, A. Ionin 14:00 - 14:20 B-I-4, P. Li
14:20 - 14:40 LMI-I-5, X.-X. Liang 14:20 - 14:40 LS-I-6, M. Mero 14:20 - 14:40 B-I-5, S. Nadkarni
14:40 - 15:00 LMI-I-6, N. Medvedev 14:40 - 15:00 LS-I-7, M. Doroshenko 14:40 - 15:00 B-I-6, M. Kirillin
15:00 - 15:20 LMI-I-7, O. Uteza 15:00 - 15:20 LS-I-8, I. Shoji 15:00 - 15:20 B-I-7,
H. Schneckenburger
15:20 - 15:40 LMI-I-8, T. Apostolova 15:20 - 15:40 LS-I-9, M. Eichhorn 15:20 - 15:35 B-O-3,
N. Nissim
15:40 - 16:00 LMI-I-9, T. Kunze 15:40 - 16:00 LS-I-10, H.J. Kong 15:35 - 15:50 B-O-4,
G. Dardikman-Yoffe
16:00 - 16:30 Coffee break
16:30 - 18:30 Laser-Matter Interaction
Chairs: G. G. Duchateau and A. Husakou
16:30 - 19:10 Laser Systems and Materials
Chairs: X. Mateos, H. Yu
16:30 - 19:10 Biophotonics
Chairs: T. Durduran and I. Turchin
16:30 - 16:50 LMI-I-10, J. Reif 16:30 - 16:50 LS-I-11, C. Romero 16:30 - 16:50 B-I-8, D. Cote
16:50 - 17:10 LMI-I-11, G. Tsibidis 16:50 - 17:10 LS-I-12, O. Dymshits 16:50 - 17:10 B-I-9, T. Durduran
17:10 - 17:30 LMI-I-12, J. Bonse 17:10 - 17:30 LS-I-13, Y. Zhao 17:10 - 17:30 B-I-10, L. Fu
17:30 - 17:50 LMI-I-13,
N. Papadogiannis
17:30 - 17:50 LS-I-14, W. Chen 17:30 - 17:50 B-I-11, N. Khlebtsov
17:50 - 18:10 LMI-I-14,
N. Inogamov
17:50 - 18:10 LS-I-15, I. Bufetov 17:50 - 18:10 B-I-12, I. Turchin
18:10 - 18:30 LMI-I-15, M. Seifert 18:10 - 18:25 LS-O-2, N. Kondratiev 18:10 - 18:30 B-I-13, D. Zhu
18:30 - 18:45 LMI-O-3,
V. Tcheremiskine
18:25 - 18:40 LS-O-3, H. Yu 18:30 - 18:50 B-I-14, E. Genina
    18:40 - 18:55 LS-O-4, S. Paul David 18:50 - 19:10 B-I-15, V. Tuchin
    18:55 - 19:10 LS-O-5, A. Riha    

 

Tuesday, 17 September 2019
9:00 -9:45 Plenary 3, Wolfgang Kautek, University of Vienna, Department of Physical Chemistry, Vienna, Austria
9:45 -10:30 Plenary 4, Anton Fojtik, NRNU MEPhI - Institut of Engineering Physics for Biomedicine, Russia &
Czech Technical University in Prague
10:30 - 11:00 Coffee break
  Congress hall   Presentation Hall   Praha Hall
11:00-12:30 Laser-Matter Interaction
Chair: I. Zavestovskaya
11:00-12:30 HiLASE Workshop
Chair: T. Mocek
11:00-12:40 Laser Systems and Materials
Chairs: I.Bufetov, Y. Zhao
11:00 - 11:20 LMI-I-16, B. Knyazev 11:00 - 11:20 HiLASE-I-1, N.Goodfriend 11:00 - 11:25 LS-I-16 (Keynote),
C. Saraceno
11:20 - 11:40 LMI-I-17,
A. Husakou
11:20 - 11:40 HiLASE-I-2, Y. Levy 11:25 - 11:45 LS-I-17,
A. Rybaltovsky
11:40 - 12:00 PH-I-10,
A. Berestennikov
11:40 - 12:00 HiLASE-I-3,
T. J.-Y. Derrien
11:45 - 12:05 LS-I-18,
J. Kawanaka
12:00 - 12:15 LMI-O-4, S. Lizunov 12:00 - 12:15 HiLASE-O-1, D. Jochcová 12:05 - 12:25 LS-I-19, L.E. Zapata
12:15 - 12:30 LMI-O-5, K. Grigoriev 12:15 - 12:30 HiLASE-O-2,
P. Hauschwitz
12:25 - 12:40 LS-O-6 , X. Chen
12:30 - 14:00 Lunch
14:00 - 16:00 Laser-Matter Interaction
Chairs: R. Stoian and O. Uteza
14:00 - 16:00 Laser Diagnostics and Spectroscopy
Chairs: I.Sychugov, L. Golovan
14:00 - 16:00 Biophotonics
Chairs: K. Larin and A. Lugovtsov
14:00 - 14:20 LMI-I-19, A. Vogel 14:00 - 14:20 LD-I-1, M. Kozák 14:00 - 14:20 B-I-16,
J. Ramella-Roman
14:20 - 14:40 LMI-I-20, V. Konov 14:20 - 14:40 LD-I-2, P. Nemec 14:20 - 14:40
B-I-17, L. Oliveira
14:40 - 15:00 LMI-I-21,
I. Zavestovskaya
14:40 - 15:00 LD-I-3, A. Rozhin 14:40 - 15:00 B-I-18, A. Lugovtsov
15:00 - 15:20 LMI-I-22, A. Bulgakov 15:00 - 15:20 LD-I-4, A. Czitrovszky 15:00 - 15:20 B-I-19, Y. Gurfinkel
15:20 - 15:40 LMI-I-23,
V. Gildenburg
15:20 - 15:40 LD-I-5, M. Veres 15:20 - 15:40 B-I-20, Y. Kistenev
15:40 - 16:00 LMI-I-24, V. Zhukov 15:40 - 16:00 LD-I-6, A.T. Nagy 15:40 - 16:00 B-I-21, T. Itina
16:00 - 16:30 Coffee break
16:30 - 17:05 Laser-Matter Interaction
Chairs: R. Stoian and O. Uteza
16:30 - 17:30 Laser Diagnostics and Spectroscopy
Chair: A. Nagy.
16:30 - 17:20 Biophotonics
Chairs: V. Tuchin and L. Oliveira
16:30 - 16:50 LMI-I-25,
D. Zimnyakov
16:30 - 16:50 LD-I-7, S. Zabotnov 16:30 - 16:50 B-I-22, O. Cherkasova
16:50 - 17:05 LMI-O-6, S. Grigoryev 16:50 - 17:10 LD-I-8, M. Lucidi 16:50 - 17:05 B-O-5, O. Baum
    17:10 - 17:30 LD-I-9, C. Matei 17:05 - 17:20 B-O-6, A. Ionin
17:30 - 19:00 Poster session & company exhibition
19:00 - 20:00 Programe Committee meeting

 

Wednesday, 18 September 2019
  Congress hall   Presentation Hall   Praha Hall
9:00 -10:35 Laser-Matter Interaction
Chairs: N.A. Inogamov
9:00 -10:20 Advanced Laser Processing and Laser Synthesis of Materials
Chair: A. Bulgakov
9:00 -10:30 Laser Diagnostics and Spectroscopy
Chairs: A.Czitrovsky, M.Kozak
9:00 -9:20 LMI-I-26, R. Stoian 9:00 -9:25 LP-I-1 (Keynote), J.G.Quiñones-Galvan 9:00 -9:20 LD-I-10, I. Sychugov
9:20 -9:40 LMI-I-27,
A. Mermillod-Blondin
9:25 -9:45 LP-I-2, P. Serra 9:20 -9:40 LD-I-11, R. Vasiliev
9:40 -10:00 LMI-I-28, F. Potemkin 9:45 -10:05 LP-I-3, S. Mailis 9:40 -10:00 LD-I-12, A. Milekhin
10:00 -10:15 LMI-O-8, K. Grigoriev 10:05 -10:20 LP-O-1, J. Miksys 10:00 -10:15 LD-O-1, L. Golovan
10:15 -10:35 LMI-I-29, V. Shur     10:15 -10:30 LD-O-2, I. Balakhnina
11:00 - 12:30 Lunch
13:00 - 18:00 Guided tour - Karlstejn castle

 

Thursday, 19 September 2019
9:00 -9:45 Plenary 5, Alexander Shkurinov, Department of Physics and International Laser Center, Lomonosov Moscow State University, Russia
9:45 -10:30 Plenary 6, Stephan Barcikowski, Technical Chemistry I, Center for Nanointegration Duisburg-Essen (CENIDE), University of Duisburg-Essen
10:30 - 11:00 Coffee break
  Congress hall   Plzeň Hall   Presentation Hall   Praha Hall
11:00 - 12:30 Advanced Laser Processing and Laser Synthesis of Materials
Chair: P. Serra
11:00 - 12:45 Thz Photonics
Chair: J.Hebling
11:00 - 12:20 HiLASE Workshop
Chair: D. Rostohar
11:00 - 12:40 Photonics: fundamentals, applications and integration
Chairs: T. J.-Y. Derrien
11:00 - 11:20 LP-I-4,
A. Kabashin
11:00 - 11:25 THz-I-1 (Keynote),
P. Kuzel
11:00 - 11:20 HiLASE-I-4, N. Bartels 11:00 - 11:20 PH-I-1,
P. Dombi
11:20 - 11:40 LP-I-5,
E. Fazio
11:25 - 11:45 THz-I-2,
J. Darmo
11:20 - 11:40 HiLASE-I-5, H. Kessler 11:20 - 11:40 PH-I-2,
T. Takeuchi
11:40 - 12:00 LP-I-6,
W. Marine
11:45 - 12:05 THz-I-3,
H. Detz
11:40 - 12:00 HiLASE-I-6, I. Balasa 11:40 - 12:00 PH-I-3,
U. Sapaev
12:00 - 12:15 LP-O-2,
R. Cristescu
12:05 - 12:25 THz-I-4,
F. Giorgianni
12:00 - 12:20 HiLASE-I-7, C. Prieto 12:00 - 12:20 PH-I-4,
N. Tancogne-Dejean
12:15 - 12:30 LP-O-3,
A. Popov
12:25 - 12:45 THz-I-5,
A. Dubinov
    12:20 - 12:40 PH-I-5,
S. Arakelian
12:30 - 14:00 Lunch
14:00 - 16:00 Advanced Laser Processing and Laser Synthesis of Materials
Chairs:
A. Kabashin, E. Gurevich
14:00 - 16:00 Thz Photonics
Chair: H.Detz
14:00 - 16:05 HiLASE Workshop
Chair:
W. Kautek
14:00 - 15:55 Biophotonics
Chairs:
Yu. Kistenev and J. Spigulis
14:00 - 14:20 LP-I-7,
B. Gaković
14:00 - 14:20 THz-I-6,
A. Fokin
14:00 - 14:25 HiLASE-I-8 (Keynote),
I. Zergioti
14:00 - 14:20 B-I-23,
D. Razansky
14:20 - 14:40 LP-I-8,
G. Shafeev
14:20 - 14:40 THz-I-7,
S. Kozlov
14:25 - 14:45 HiLASE-I-9, G. Duchateu 14:20 - 14:40 B-I-24,
J. Spigulis
14:40 - 15:00 LP-I-9,
N. Bityurin
14:40 - 15:00 THz-I-8,
M. Krikunova
14:45 - 15:05 HiLASE-I-10, S. Sakabe 14:40 - 14:55 B-O-7,
V. Minaev
15:00 - 15:20 LP-I-10,
E. Barmina
15:00 - 15:20 THz-I-9,
A. Stepanov
15:05 - 15:25 HiLASE-I-11, C. Focsa 14:55 - 15:10 B-O-8,
I. Dolganova
15:20 - 15:40 LP-I-11,
S. Starinskiy
15:20 - 15:40 THz-I-10,
J. Hebling
15:25 - 15:45 HiLASE-I-12, J. Martan 15:10 - 15:25 B-O-9, Y. Alexandrovskaya
15:40 - 16:00 LP-I-12,
D. Polyakov
15:40 - 16:00 THz-I-11, S. Stremoukhov 15:45 - 16:05 HiLASE-I-13, A.Dostovalov 15:25 - 15:40 B-O-10, S. Khrushchalina
            15:40 - 15:55 B-O-12,
E. Kasianenko
16:00 - 16:30 Coffee break
16:30 - 18:00 Advanced Laser Processing and Laser Synthesis of Materials
Chairs: E. Barmina, G. Shafeev
16:30 - 17:50 Thz Photonics
Chair: S. Stremoukhov
16:30 - 18:00 HiLASE Workshop
Chair: A. Lucianetti
16:30 - 17:45 Photonics: fundamentals, applications and integration
Chairs: A. Kucherik and Y. Ryabchikov
16:30 - 16:50 LP-I-13,
N. Bulgakova
16:30 - 16:50 THz-I-12,
F. Kadlec
16:30 - 16:50 HiLASE-I-14, J. Hein 16:30 - 16:50 PH-I-6,
A. Kucherik
16:50 - 17:10 LP-I-14,
E. Gurevich
16:50 - 17:05 THz-O-1,
A. Ionin
16:50 - 17:10 HiLASE-I-15, J. Phillips 16:50 - 17:10 PH-I-7, Y. Ryabchikov
17:10 - 17:30 LP-I-15, A. Dostovalov 17:05 - 17:20 THz-O-2, A. Ushakov 17:10 - 17:30 HiLASE-I-16, J. Körner 17:10 - 17:30 PH-I-8,
I. Tumkin
17:30 - 17:45 LP-O-4, M.A. Santana-Aranda 17:20 - 17:35 THz-O-3,
P. Chizhov
17:30 - 17:45 HiLASE-O-3, H. Zhou 17:30 - 17:45 PH-O-1,
V. Krasovskii
17:45 - 18:00 LP-O-5,
M. Kostejn
17:35 - 17:50 THz-O-4,
Y. Huang
17:45 - 18:00 HiLASE-O-4, S. Nagisetty    
19:00 - 22:00 Conference dinner

 

Friday, 20 September 2019
  Congress hall   Praha Hall   Presentation Hall
9:00 -10:30 Advanced Laser Processing and Laser Synthesis of Materials
Chairs: R. Cristescu, S. Starinskiy
9:00 -10:30 Thz Photonics
Chair: M.Konnikova
9:00 -10:35 HiLASE Workshop
Chair: D. Rostohar
9:00 - 9:20 LP-I-16, I. Mirza 9:00 - 9:20 THz-I-13, K. Zaytsev 9:00 - 9:20 HiLASE-I-17, Y. Sano
9:20 - 9:40 LP-I-17, V. Korolkov 9:20 - 9:40 THz-I-14, V. Vaks 9:20 - 9:40 HiLASE-I-18,
V.K. Vasudevan
9:40 - 10:00 LP-I-18, J. Limpouch 9:40 - 10:00 THz-I-15, I.-M. Lee 9:40 - 10:00 HiLASE-I-19, Y. Hu
10:00 - 10:15 LP-O-6, B. Ancelot 10:00 - 10:15 THz-O-5, P. Solyankin 10:00 - 10:20 HiLASE-I-20, Smyth
10:15 - 10:30 LP-O-7, Lyukhter 10:15 - 10:30 THz-O-6, M. Konnikova 10:20 - 10:35 HiLASE-O-5, J. Kaufman
10:30 - 11:00 Coffee break
11:00 - 11:50 Advanced Laser Processing and Laser Synthesis of Materials
Chair: A. Bulgakov
11:00 - 11:30 Thz Photonics
Chair: S.Kozlov
11:00 - 11:55 Photonics: fundamentals, applications and integration
Chairs: Y. Levy
11:00 - 11:15 LP-O-8, N. Minaev 11:00 - 11:15 THz-O-7, A. Sinko 11:00 - 11:20 PH-I-9, O. Romanov
11:15 - 11:30 LP-O-9, J. Hrabovsky 11:15 - 11:30 THz-O-8, N. Kuzechkin 11:20 - 11:40 LMI-I-18, O. Fedotova
11:30 - 11:50 LP-I-19,
K. Khishchenko
    11:40 - 11:55 PH-O-2, E. Kunitsyna
12:00 - 12:15 Closing ceremony

 

POSTERS

Laser matter interaction

LM-PS-1. Numerical simulations of energy relaxation in molybdenum thin films upon irradiation by femtosecond and picosecond laser pulses
Hlinomaz, Kryštof
ALT19-0246

LM-PS-2. Ultrashort laser heating and ablation by one and two pulses of donut-like spatial form
Fedotov, Alexander
ALT19-0244

LM-PS-3. Investigation of dynamics of plasmon resonance conditions at the interface of an aqueous solution of copper phthalocyanine - Ag film.
Kononov, Michael
ALT19-0241

LM-PS-4. Study of the dynamics of measuring plasmon resonance conditions at the water-film Ag-AgC-C interface.
Kononov, Michael
ALT19-0240

LM-PS-5. Study of the dynamics of plasmon resonance conditions at the water-film Ag interface.
Kononov, Michael
ALT19-0238

LM-PS-6. An analysis of the nonequilibrium ionization of silicon vapor under the influence of pulsed laser radiation
Koroleva, Olga
ALT19-0236

LM-PS-7. A report on mathematical modeling of dynamic metal fragmentation with ultrashort laser pulses
Mazhukin, Vladimir
ALT19-0234

LM-PS-8. Femtosecond and picosecond laser-induced damage thresholds of semiconductors in air and water
Stehlík, Marek
ALT19-0166

Gololobov, Viktor
ALT19-0157

LM-PS-10. Multi-octave blue shift of Femtosecond Mid-IR Light Bullet
E. Dormidonov, Alexander
ALT19-0139

LM-PS-11. Surface treatment by nanosecond laser for diffusion welding
Mikolutskiy, Sergey
ALT19-0133

LM-PS-12. Electron dynamic near silicon surface irradiated by ultrashort laser pulse
Polyakov, Dmitry
ALT19-0128

LM-PS-13. Fabrication of samarium nanoparticles by femtosecond laser ablation in liquid
Popova-Kuznetsova, Elena
ALT19-0077

LM-PS-14. Hydrodynamic modelling and simulations of collisional shockwaves in gas targets for the optimization of collisionless shock acceleration of ions
Dimitriou, Vasilios and Papadogiannis, Nektarios
ALT19-

HiLASE Workshop

HiLASE-PS- 1. Development of 2 um fiber front-end for Ho:YAG thin disk amplifier
J. Huynh
ALT19-0257

HiLASE-PS-2. Robotic arm HMI for laser shock peening applications
M. Bohm
ALT19-0256

HiLASE-PS-3. Method in vacuum to align and bond precision opto-mechanical components required for space applications
Pol Ribes Pleguezuelo,
ALT19-0066  

Photonics: fundamentals, applications and integration

PH-PS-1. Nanoscale Profilometry Based on Spectrally Resolved White-Light Interferometry
Igor Likhachev
ALT19-0183

PH-PS-2. Luminescent temperature control of up-conversion nanoparticles
Kochubey, Vyacheslav I. 
ALT`19-0121

Advanced Laser Processing and Laser Synthesis of Materials

LP-PS-1. Determination of surface modification and nonlinear absorption thresholds of Si and Ge using mid-infrared ultrashort laser pulses
Sladek, Juraj
ALT19-0209

LP-PS-2. High removal rate laser machining of Zirconia with nanosecond pulsed laser
Panov, Daniil
ALT19-0248

LP-PS-3. Hydrophobic surfaces obtained with nanosecond pulsed laser on stainless steel and dependence on its parameters
Panov, Daniil
ALT19-0247

LP-PS-4. Laser synthesis of the LiCoO2 thin films
Parshina, Liubov
ALT19-0042

LP-PS-5. Laser-assisted deposition of carbon nanocomposites
Shafeev, Georgy
ALT19-0230

LP-PS-6. Modeling of laser crystallization of thin amorphous layers of silicon under experimental conditions of cw laser irradiation
Beránek, Jiří
ALT19-0224

LP-PS-7. Novel polymers for selective laser sintering: a new approach to 3D printing
Minaeva, Svetlana
ALT19-0091

LP-PS-8. Photocatalytic activity of TiOxNy nanostructures prepared by pulsed laser ablation in water
Mezzasalma, Angela Maria
ALT19-0011

LP-PS-9. Review of experimental results of laser shock processing in Al 6061-T6 samples in the last 15 years in Mexico
Gomez-Rosas, Gilberto
ALT19-0260

LP-PS-10. Simplified model for estimations of threshold fluences for laser melting and evaporation of nanoparticles
Pustovalov, Victor
ALT19-0025

LP-PS-11. Simulation of hole drilling in glass using ultrashort pulse laser in consideration of heat accumulation
WEI, Chaoran
ALT19-0084

LP-PS-12. Surgical elimination of deformations of the facial skeleton using the method of computer virtual planning and laser stereolithography technology
Cherebylo, Svetlana
ALT19-0090

LP-PS-13. Deposition of oxide nanostructures by nanosecond laser ablation of silicon in oxygen-containing background gas
Rodionov, Alexey
ALT19-0070

LP-PS-14. Compressed laser-induced µ-plasma (CLIµP) for fused silica structuring: ps vs ns
Authors: Koval V.V., Rymkevich V.S., Samohvalov A.A., Veiko V.P.

LP-PS-15. Laser printing of silver screen printing inks
Sopena, Pol
ALT19-0028

Laser Systems and Materials

LS-PS-1.  Сation-deficient sodium-gadolinium molybdates: structure, modeling, energy transformation
Zharikov, Evgeny
ALT19-0080

LS-PS-2.  Verdet constant of rare-earth-sesquioxide-based magneto-active ceramics
Vojna, David
ALT19-0068

LS-PS-3.  Structural features and optical properties of Ca3(VO4)2:Mn laser crystals
Ivleva, Liudmila
ALT19-0030

LS-PS-4.  Laser operation of a novel Ho:GdYAP crystal under 1948-nm Tm-fiber laser pumping
Pierpoint, Kseniia
ALT19-0053

LS-PS-5. Diode pumped cryogenic Tm:Y2O3 ceramic laser
Yue, Fangxin
ALT19-0055

LS-PS-6.  Radiation hardness of Nd:GdVO4 laser crystal
Kalachev, Yury
ALT19-0056

LS-PS-7.  Influence of electron and proton irradiations on the optical characteristics of La3Ga5,5Ta0,5O14 AND Ca3TaGa3Si2O14
Kozlova, Nina
ALT19-0069

LS-PS-8.  High-Quality Factor crystalline Silicon WGM microresonators for near and mid-IR wavelengths
Bilenko, Igor
ALT19-0253

LS-PS-9.  Growth and polarization-resolved spectroscopy of monoclinic Yb3+:ZnWO4 crystals
Lis, Denis
ALT19-0223

LS-PS-10.  Domain kinetics and periodical poling in Rb:KTiOPO4 and KTiOAsO4 single crystals for laser light frequency conversion
Chuvakova, Maria
ALT19-0235

LS-PS-11.  A kW-level small core diameter fiber pump system for Nd:YAG lasers
Mitrokhin, Vladimir
ALT19-0136

LS-PS-12.  Synchronously pumped crystalline Raman lasers with combined frequency shift
Smetanin, Sergei
ALT19-0105

LS-PS-13.  Stimulated Brillouin scattering phase conjugate mirror (SBS-PCM) using purified liquid medium for high average input
Cha, Seongwoo
ALT19-0097

LS-PS-14.  Generation and properties of dissipative Kerr solitons in optical microresonators with backscattering
Lobanov, Valery
ALT19-0065

Laser Diagnostics and Spectroscopy

LD-PS-1.  Using of laser irradiation for the diagnosis of polar state in dielectrics
Sergeeva, Olga
ALT19-0031

LD-PS-2. Nonlinear optical diagnostics of perovskite thin films of lead zirconate titanate
Pronin, Igor 
ALT19-0038

LD-PS-3. Laser-induced modifications of optical properties in molybdenum disulfide covered by bismuth telluride
Rho, Heesuk 
ALT19-0039

LD-PS-4.  Effect of phthalocyanine lutetium on the optical properties of silicon carbide nanoparticles
Krasovskii, Vitaly
ALT19-0198

LD-PS-5. Optical properties of polymer semiconductor
Krasovskii, Vitaly 
ALT19-0195
 

THz Photonics

THz-PS-1. High-Sensitive Sensor based on a THz Asymmetric Split-Loop Resonator with an Outer Square Loop
Ryu, Han-Cheol 
ALT19-0152

THz-PS-2. Determination of changes in the ratio of water / fat in adipose tissue when heated using terahertz technology
Yanina, Irina
ALT19-0156

THz-PS-3. Generation of tunable THz radiation at the difference frequency in a single crystal ZnGeP2 when pumped by two-frequency radiation at wavelengths ~ 2.12 µm
Sirotkin, Anatoly
ALT19-0204

Biophotonics

B-PS-1. Determination of stress-related characteristics of blood vessel walls using endoscopic optical coherence elastography
Potlov, Anton
ALT19-0033

B-PS-2. Numerical simulation of optical coherence tomography interference signal occurring in the intravascular space
Potlov, Anton
ALT19-0034

B-PS-3. Resting-state functional connectivity revealed by optical neural and hemodynamic signals
Lu, Jinling
ALT19-0049

B-PS-4. Optical clearing of human gingival mucosa: in vitro studies
Tuchin, Valery V.
ALT19-0079

B-PS-5. Photothermal effect of gold nanoparticles in various modifications and infrared (808 nm) laser radiation on S. aureus
Tuchina, Elena 
ALT19-0089

B-PS-6. Comparative study of multivariative analysis methods of blood raman spectra classification
Bratchenko, Lyudmila
ALT19-0142

B-PS-7. Laser additive formation of hybrid tissue-engineering matrices for the reconstruction of complex skeletal tissues
Minaev, Nikita
ALT19-0147

B-PS-8. Probe-based confocal laser endomicroscopy for cellular imaging
 Liu, Qian
ALT19-0163

B-PS-9. Space-selective tailoring of porous glass MATRX density via femtosecond laser pulses
Lijing, Zhong
ALT19-0232

B-PS-10. Numerical simulation for magnetic nanoparticles drug delivery with laser photothermal therapy
Salem, Samia
ALT19-0252

B-PS-11. Spectral features of conventional Raman spectroscopy and autofluorescence analysis of human skin in patients with kidney failure
Bratchenko, Ivan
ALT19-0140