Program►

Download program

Moscow time (GMT+3)

Monday, 06 September 2021
09:50 -10:00 Opening ceremony
10:00 -10:40 Plenary session 1
Chair: Guillaume Duchateau : Bruno Bousquet, University of Bordeaux, Bordeaux, France
10:40 - 11:00 Coffee break
   Hall 1    Hall 2    Hall 3
11:00 - 12:20 1.1. Laser-Matter
Interaction

Chairs:
Sergey Klimentov,
Nadezhda Bulgakova
11:00 - 12:15 1.1. Biophotonics
Chairs:
Alexander Priezzhev

Andrei Lugovtsov
11:00 - 12:20 1.1. Laser Systems
and Materials

Chairs:
Valentin Petrov,
Denis Penninckx
11:00 - 11:20 LM-I-1
P. Balling
(Invited)
11:00 - 11:20 B-I-1
N. Khlebtsov
(Invited)
11:00 - 11:20 LS-I-1
A. Sennaroglu
(Invited)
11:20 - 11:40 LM-I-2
V. Gruzdev
(Invited)
11:20 - 11:40 B-I-2
S. Zabotnov
(Invited)
11:20 - 11:40 LS-I-2
S. Sverchkov
(Invited)
11:40 - 12:00 LM-I-3
N. Bulgakova
(Invited)
11:40 - 12:00 B-I-3
A. Lugovtsov
(Invited)
11:40 - 12:00 LS-I-3
P. Loiko
(Invited)
12:00 - 12:20 LM-I-4
G. Duchateau
(Invited)
12:00 - 12:15 B-O-1
O. Sokolovskaya
(Oral)
12:00 - 12:20 LS-I-4
F. Pirzio
(Invited)
12:20 - 12:40 Coffee break
12:40 - 14:00 1.2. Laser-Matter
Interaction

Chairs:
Olivier Uteza,
Sergey Klimentov
12:40 - 14:05 1.2. Biophotonics
Chair:
Andrei Zvyagin
12:40 - 14:00 1.2. Laser Systems
and Materials

Chairs:
Boris Denker,
Li Wang
12:40 - 13:00 LM-I-5
O. Uteza
(Invited)
12:40 - 13:00 B-I-4
S. Yurchenko
(Invited)
12:40 - 13:00 LS-I-5
O. Antipov
(Invited)
13:00 - 13:20 LM-I-6
V. Veiko
(Invited)
13:00 - 13:20 B-I-5
A. Zvyagin
(Invited)
13:00 - 13:15 LS-O-1
S. Slimi
(oral)
13:20 - 13:40 LM-I-7
H.P. Huber
(Invited)
13:20 - 13:35 B-O-2
S. Khrushchalina
(oral)
13:15 - 13:30 LS-O-2
L. Basyrova
(oral)
13:40 - 14:00 LM-I-8
T. Derrien
(Invited)
13:35 - 13:50 B-O-3
I. Pavlichenko
(oral)
13:30 - 13:45 LS-O-3
K. Pierpoint
(oral)
    13:50 - 14:05 B-O-4
D. Pominova
(oral)
13:45 - 14:00 LS-O-4
E. Dobretsova
(oral)
14:00 - 15:00 Lunch
15:00 - 16:20 1.3. Laser-Matter
Interaction

Chairs:
Wolfgang Kautek,
Vitali Kononenko
15:00 - 16:20 1.3. Biophotonics
Chair:
Ilya Turchin
15:00 - 16:20 1.3. Laser Systems
and Materials

Chairs:
Jerome Lhermite,
Igor Bufetov
15:00 - 15:20 LM-I-9
W. Kautek
(Invited)
15:00 - 15:20 B-I-6
V. Shcheslavsky
(Invited)
15:00 - 15:20 LS-I-6
Yu. Orlovskii
(Invited)
15:20 - 15:40 LM-I-10
V. Kononenko
(Invited)
15:20 - 15:40 B-I-7
E. Shirshin
(Invited)
15:20 - 15:40 LS-I-7
N. Kuleshov
(Invited)
15:40 - 16:00 LM-I-11
S. Kozyukhin
(Invited)
15:40 - 16:00 B-I-8
M. Shirmanova
(Invited)
15:40 - 16:00  LS-I-8
Li Wang
(Invited)
16:00 - 16:20 LM-I-12
V. Amendola
(Invited)
16:00 - 16:20 B-I-9
I. Turchin
(Invited)
16:00 - 16:20 LS-I-9
M. Kowalczyk
(Invited)
16:20 - 16:40 Coffee break
16:40 - 18:00 1.4. Laser-Matter
Interaction

Chairs:
John Lopez,
Frank Wagner
16:40 - 17:50 1.4. Biophotonics
Chair:
Alexander Priezzhev
16:40 - 18:00 1.4. Laser Systems
and Materials

Chair:
Yurii Orlovskii
16:40 - 16:55 LM-O-1
M. Prudent
(oral)
16:40 - 17:00 B-I-10
I. Reshetov
(Invited)
16:40 - 17:00 LS-I-10
E. Khazanоv
(Invited)
16:55 - 17:15 LM-I-13
F. Wagner
(Invited)
17:00 - 17:20 B-I-11
A. Kashina
(Invited)
17:00 - 17:20 LS-I-11
D. Penninckx
(Invited)
17:15 - 17:30 LM-O-2
N. Kurochitsky
(oral)
17:20 - 17:35 B-O-5
S. Rodimova
(oral)
17:20 - 17:40 LS-I-12
J. Lhermite
(Invited)
17:30 - 17:45 LM-O-3
J. Han
(oral)
17:35 - 17:50 B-O-6
L. Shimolina
(oral)
17:40 - 18:00 LS-I-13
V. Shur
(Invited)
17:45 - 18:00 LM-O-4
T. Doualle
(oral)
       
Tuesday, 07 September 2021
10:00 -10:40 Plenary session 2
 Chair: Valery Tuchin : Igor Lednev, University at Albany, State University of New York (SUNY), USA 
10:40 - 11:00 Coffee break
   Hall 1    Hall 2    Hall 3
11:00 - 12:20 2.1. Laser-Matter
Interaction

Chair:
Joern Bonse
11:00 - 12:20 2.1. Biophotonics
Chair:
Petr Timashev
11:00 - 12:15 2.1. Laser Systems
and Materials

Chairs:
Pavel Loiko,  
Efim Khazanov
11:00 - 11:20 LM-I-14
J. Bonse
(Invited)
11:00 - 11:20 B-I-13
H. Schneckenburger
(Invited)
11:00 - 11:20 LS-I-14
I. Bufetov
(Invited)
11:20 - 11:40 LM-I-15
G. Tsibidis
(Invited)
11:20 - 11:40 B-I-14
N. Shaked
(Invited)
11:20 - 11:40 LS-I-15
V. Kamynin
(Invited)
11:40 - 12:00 LM-I-16
J. Heitz
(Invited)
11:40 - 12:00 B-I-15
P. Timashev
(Invited)
11:40 - 12:00 LS-I-16
A. Gladyshev
(Invited)
12:00 - 12:20 LM-I-17
K. Sugioka

(Invited)
12:00 - 12:20 B-I-16
P. Nikitin
(Invited)
12:00 - 12:15 LS-O-5
G. Alkhalil
(oral)
12:20 - 12:40 Coffee break
12:40 - 14:00 2.2. Laser-Matter
Interaction

Chair:
Razvan Stoian
12:40 - 14:00 2.2. Biophotonics
Chair:
Yuri Kistenev
12:40 - 13:55 2.2. Laser Diagnostics
and Spectroscopy

Chair:
Ilya Sychugov
12:40 - 13:00 LM-I-18
R. Stoian
(Invited)
12:40 - 13:00 B-I-17
E. Genina
(Invited)
12:40 - 13:00 LD-I-1
K. Yabana
(Invited)
13:00 - 13:20 LM-I-19
A. Yamada
(Invited)
13:00 - 13:20 B-I-18
Y. Kistenev
(Invited)
13:00 - 13:20 LD-I-2
A. Kuchmizhak
(Invited)
13:20 - 13:40 LM-I-20
B. Knyazev
(Invited)
13:20 - 13:40 B-I-19
H. Oliveira
(Invited)
13:20 - 13:35 LD-O-1
I. Gornushkin
(oral)  
13:40 - 14:00 LM-I-21
D. Zimnyakov
(Invited)
13:40 - 14:00 B-I-20
Y. Alexandrovskaya
(Invited)
13:35 - 13:55 LD-I-3
A. Nagy
(Invited)
14:00 - 15:00 Lunch
15:00 - 16:40 2.3. Laser-Matter
Interaction

Chairs:
Stephane Guizard, 
John Lopez
15:00 - 16:20 2.3. Biophotonics
Chair:
Mikhail Kirillin
15:00 - 16:20 2.3. Laser Diagnostics
and Spectroscopy

Chair:
Attila Nagy
15:00 - 15:20 LM-I-22
S. Guizard
(Invited)
15:00 - 15:20 B-I-21
V. Loshchenov
(Invited)
15:00 - 15:20 LD-I-4
S. Kharintsev
(Invited)
15:20 - 15:40 LM-I-23
S. Kudryashov
(Invited)
15:20 - 15:40 B-I-22
I. Meglinski
(Invited)
15:20 - 15:40 LD-I-5
V. Pavlov
(Invited)
15:40 - 16:00 LM-I-24
F. Courvoisier
(Invited)
15:40 - 16:00 B-I-23
M. Kirillin
(Invited)
15:40 - 16:00 LD-I-6
L. Golovan
(Invited)
16:00 - 16:20 LM-I-25
J. Lopez
(Invited)
16:00 - 16:20 B-I-24
M. Sirotkina
(Invited)
16:00 - 16:20 LD-I-7
S. Burikov
(Invited)
16:20 - 16:40 LM-I-26
S. Arakelian
(Invited)
       
16:20 - 16:40 Coffee break
16:40 - 18:00 2.4. Laser-Matter
Interaction

Chairs:
Leonid Zhigilei
Maximilian Spellauge
16:40 - 18:00 2.4. Biophotonics
Chair:
Kirill Zaitsev
16:40 - 17:55 2.4. Laser Diagnostics
and Spectroscopy

Chair:
Tigran Vartanyan
16:40 - 17:00 LM-I-27
L. Zhigilei
(Invited)
16:40 - 17:00 B-I-25
I. Dolganova
(Invited)
16:40 - 17:00 LD-I-8
D. Dirin
(Invited)
17:00 - 17:15 LM-O-5
N. Inogamov
(oral)
17:00 - 17:20 B-I-26
A. Belikov
(Invited)
17:00 - 17:20 LD-I-9
J. P. Leitão
(Invited)
17:15 - 17:30 LM-O-6
M. Spellauge
(oral)
17:20 - 17:40 B-I-27
Y. Kulchin
(Invited)
17:20 - 17:40 LD-I-10
E. Kunitsyna
(Invited)
17:30 - 17:50 LM-I-28
M.J. Soileau
(Invited)
17:40 - 18:00 B-I-28
K. Zaytsev
(Invited)
17:40 - 17:55 LD-O-2
V. Gresko
(oral)
17:50 - 18:05 LM-O-7
A. Samokhin
(oral)
       
Wednesday, 08 September 2021
10:00 -10:40 Plenary session 3
Chair: Vitaly Konov : Boris Lukiyanchuk, Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia
10:40 - 11:00 Coffee break
   Hall 1    Hall 2    Hall 3
11:00 - 12:15 3.1. Laser-Matter
Interaction

Chair:
Andrei Savel'ev
11:00 - 12:20 3.1. Biophotonics
Chair:
Evgeny Shirshin
11:00 - 12:15 3.1. Laser Diagnostics
and Spectroscopy

Chair:
Nikolay Surovtsev
11:00 - 11:20 LM-I-29
A. Savel'ev
(Invited)
11:00 - 11:20 B-I-29
A. Bykov
(Invited)
11:00 - 11:20 LD-I-11
A. Milekhin
(Invited)
11:20 - 11:40 LM-I-30
J. Krueger
(Invited)
11:20 - 11:40 B-I-30
O.Cherkasova
(Invited)
11:20 - 11:40 LD-I-12
R. Vasiliev
(Invited)
11:40 - 12:00 LM-I-31
F. Potemkin
(Invited)
11:40 - 12:00 B-I-31
A. Priezzhev
(Invited)
11:40 - 11:55 LD-I-13
I. Sychugov
(Invited)
12:00 - 12:15 LM-O-8
V. Lipp
(oral)
12:00 - 12:20 B-I-32
V. Tuchin
(Invited)
11:55 - 12:15 LD-I-14
A. Naumov
(Invited)
12:20 - 12:40 Coffee break
12:40 - 14:00 3.2. Laser-Matter
Interaction

Chair:
John Lopez
12:40 - 14:00 3.2. Biophotonics
Chair:
Alexander Priezzhev
12:40 - 14:00 3.2. Laser Diagnostics
and Spectroscopy

Chair:
Luigi Bonacina
12:40 - 13:00 LM-I-32
L. Lamaignere
(Invited)
12:40 - 13:00 B-I-33
A. Ionin
(Invited)
12:40 - 13:00 LD-I-15
S.G. Stanciu
(Invited)
13:00 - 13:20 LM-I-33
S. Skupin
(Invited)
13:00 - 13:15 B-O-7
I. Shchechkin
(oral)
13:00 - 13:20 LD-I-16
N. Surovtsev
(Invited)
13:20 - 13:40 LM-I-34
N. Sanner
(Invited)
13:15 - 13:30 B-O-8
A. Talbi
(oral)
13:20 - 13:40 LD-I-17
L. Osminkina
(Invited)
13:40 - 14:00 LM-I-35
S. Lotarev
(Invited)
13:30 - 13:45 B-O-9
E. Sagitova
(oral)
13:40 - 14:00 LD-I-18
M. Gongalsky
(Invited)
    13:45 - 14:00 B-O-10
T. Ermatov
(oral)
   
14:00 - 15:00 Lunch
15:00 - 16:20 3.3. Laser-Matter
Interaction

Chair:
Tatiana Itina
15:00 - 16:20 3.3. THz Photonics 
​and Optoelectronics

Chair:
Alexander Shkurinov
15:00 - 16:20 3.3. Laser Diagnostics
and Spectroscopy

Chair:
Liubov Osminkina
15:00 - 15:20 LM-I-36
T. Itina
(Invited)
15:00 - 15:20 THz-I-1
M. Glyavin
(Invited)
15:00 - 15:20 LD-I-19
L. Bonacina
(Invited)
15:20 - 15:35 LM-O-9
E. Maggiore
(oral)
15:20 - 15:40 THz-I-2
B. Knyazev
(Invited)
15:20 - 15:35 LD-O-3
E. Sagitova
(oral)
15:35 - 15:50 LM-O-10
K. Hlinomaz
(oral)
15:40 - 16:00 THz-I-3
B. Gorshunov
(Invited)
15:35 - 15:50 LD-O-4
A.-M. Bratu
(oral)
15:50 - 16:05 LM-O-11
B. Gakovic
(oral)
16:00 - 16:20 THz-I-4
R. Khabibullin
(Invited)
15:50 - 16:10 LD-I-20
L. Gallais
(Invited)  
16:05-16:20 LM-O-12
C. Florian
(oral)
    16:10-16:25 LD-O-5
A. Pavlikov
(oral)
16:20 - 16:40 Coffee break
16:40 - 18:10 3.4. Laser-Matter
Interaction

Chair:
Joern Bonse
16:40 - 18:00 3.4. THz Photonics 
​and Optoelectronics

Chair:
Boris Gorshunov
16:40 - 18:05 3.4. Laser Diagnostics
and Spectroscopy

Chair:
Andrey Naumov
16:40 - 17:00 LM-I-37
J.-P. Colombier
(Invited)
16:40 - 17:00 THz-I-5
O. Kosareva
(Invited)
16:40 - 17:00 LD-I-21
M. Liu
(Invited)
17:00 - 17:20 LM-I-38
Y. Levy
(Invited)
17:00 - 17:20 THz-I-6
S. Kozlov
(Invited)
17:00 - 17:15 LD-O-6
А. Gogoi
(oral)
17:20 - 17:35 LM-O-13
J. Hrabovsky
(oral)
17:20 - 17:40 THz-I-7
M. Nazarov
(Invited)
17:15 - 17:30 LD-O-7
V. Zavozin
(oral)
17:35 - 17:50 LM-O-14
Y. Ryabchikov
(oral)
17:40 - 18:00 THz-I-8
L. Seleznev
(Invited)
17:30 - 17:45 LD-O-8
S. Pershin
(oral)
17:50 - 18:10 LM-I-39
L. Gemini
(Invited)
    17:45 - 18:05 LD-I-22
T. Vartanyan
(Invited)
18:00 - 19:00 Poster session
Thursday, 09 September 2021
10:00 -10:40 Plenary session 4 
Chair: Alexander Shkurinov : Galiya Kitaeva, Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia
10:40 - 11:00 Coffee break
   Hall 1    Hall 2    
11:00 - 12:20 4.1. Laser-Matter
Interaction

Chairs:
Chairs: Sergey Klimentov
Jan Siegel
11:00 - 12:20 4.1. THz Photonics 
​and Optoelectronics

Chair:
Luke Berge
   
11:00 - 11:20 LM-I-40
J. Siegel
(Invited)
11:00 - 11:20 THz-I-9
D.-H. Choi
(Invited)
   
11:20 - 11:40 LM-I-41
R. Kling
(Invited)
11:20 - 11:40 THz-I-10
L Berge
(Invited)
   
11:40 - 12:00 LM-I-42
S. Makarov
(Invited)
11:40 - 12:00 THz-I-11
V.Vaks
(Invited)
   
12:00 - 12:20 LM-I-43
J. Solis
(Invited)
12:00 - 12:20 THz-I-12
F. Hindle
(Invited)
   
12:20 - 12:40 Coffee break
12:40 - 14:05 4.2. Laser-Matter
Interaction

Chair:
Razvan Stoian
12:40 - 14:00 4.2. THz Photonics 
and Optoelectronics

Chair:
Mounaix Patrick
   
12:40 - 13:00 LM-I-44
A. Husakou
(Invited)
12:40 - 13:00 THz-I-13
M. Bernier
(Invited)
   
13:00 - 13:15 LM-O-15
N. Kuznetsov
(oral)
13:00 - 13:20 THz-I-14
I. Ozheredov
(Invited)
   
13:15 - 13:30 LM-O-16
V. Zhukov
(oral)
13:20 - 13:40 THz-I-15
A. Stepanov
(Invited)
   
13:30 - 13:45 LM-O-17
A. Bulgakov
(oral)
13:40 - 14:00 THz-I-16
V. Trukhin
(Invited)
   
13:45 - 14:05 LM-I-45
S. Mulenko
(Invited)
       
14:00 - 15:00 Lunch
15:00 - 16:10 4.3. Laser-Matter
Interaction

Chair:
Alexandros Mouskeftaras
15:00 - 16:20 4.3. THz Photonics 
​and Optoelectronics

Chair:
Jean-Louis Coutaz
   
15:00 - 15:20 LM-I-46
A. Mouskeftaras
(Invited)
15:00 - 15:20 THz-I-17
E. Herault
(Invited)
   
15:20 - 15:35 LM-O-18
O. Gatsa
(oral)
15:20 - 15:40  THz-I-18
P. Mounaix
(Invited)
   
15:35 - 15:50 LM-O-19
B. Rumiantsev
(oral)
15:40 - 16:00 THz-I-19
S. Stremoukhov
(Invited)
   
15:50 - 16:10 LM-I-47
L. Videau
(Invited)
16:00 - 16:20 THz-I-20
A. Shkurinov
(Invited)
   
16:20 - 16:40 Coffee break
16:40 - 18:00 4.4. Laser-Matter
Interaction

Chair:
Stephane Guizard
16:40 - 17:45 4.4.THz Photonics 
​and Optoelectronics

Chair:
Leonid Seleznev
   
16:40 - 17:00 LM-I-48
A. Lipatiev
(Invited)
16:40 - 17:00 THz-I-21
M. Khodzitsky
(Invited)
   
17:00 - 17:15 LM-O-20
V. Likhov
(oral)
17:00 - 17:15 THz-O-1
G. Goltsman
(oral)
   
17:15 - 17:30 LM-O-21
A. Ramos Velazquez
(oral)
17:15 - 17:30 THz-O-2
Y. Klimachev
(oral)
   
17:33 - 17:45 LM-O-22
A. Burtsev
(oral)
17:30 - 17:45 THz-O-3
I. Yanina
(oral)
   
17:45 - 18:00 LM-O-23
A. Kolchin
(oral)
       
18:00 - 18:10 Closing ceremony

 

Poster session

 

Laser-Matter Interaction
LM-P-1. V. Sedov 
LM-P-2. E. Surmenko 
LM-P-3. V. Nesterov 
LM-P-4. I. Tumkin
 
Laser Systems and Materials
LS-P-5. S. Artemov 
LS-P-6. G. Bufetova 
LS-P-7. E. Dunaeva 
LS-P-8. D. Guryev 
LS-P-9. N. Kozlova
LS-P-10. R. Maksimov
LS-P-11. D. Nikolaev
LS-P-12. O. Rulev 
LS-P-13. O. Tikhonevich
LS-P-14. I. Voronina
 
Biophotonics
B-P-15. V. Bulgakov 
B-P-16. A. Gogoi 
B-P-17. M. Klementeva 
B-P-18. E. Lazareva 
B-P-19. E. Sadykova
B-P-20. O. Tikhonevich